Jauna informācija par autismu

Mēs visi ik pa laikam jūtamies vientuļi. Tomēr cilvēkiem, kurus skāris autisms, dzīve ir kā saliņa, kas no kontinenta jeb pārējās pasaules atrodas tūkstošiem kilometru attālumā. No tās sarežģīti nosūtīt pat vienkāršus signālus (jo lielākoties tie tiek pārprasti); un arī atbildes uztvert dažkārt neizdodas. Grūti pašiem, un grūti apkārtējiem. Tāpēc ikviens solis, kas var mazināt šo vientulības izjūtu, ir zelta vērtē.

Šobrīd ir vairākas iespējas, kuras der izmantot.

  •  20. jūnijā Tērbatas ielā 28 no plkst. 15:00 līdz 17:30 norisināsies praktisks seminārs “Pozitīvās pastiprināšanas metodes darbā ar cilvēkiem ar attīstības traucējumiem”.

To organizē Latvijas Autisma apvienība ar Rīgas domes Labklājības departamenta atbalstu. Galvenā mērķa auditorija ir speciālisti, kuri strādā ar autiskā spektra traucējumu skartajiem, tomēr tajā var piedalīties visi, kuri to vēlas, – arī vecāki. Tikšanos vadīs klīniskā psiholoģe Zane Kronberga, un tas ir pirmais seminārs četru darbnīcu ciklā. Tā kā pasākums ir bezmaksas un gribētāju ir vairāk nekā vietu, jau šobrīd, rakstot uz e-pastu info@atbalsts.lv, iespējams pieteikties uz nākamajiem semināriem.

  • Latvijas Autisma apvienība sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju un UNESCO organizē konkursu “Labā prakse autisma jomā”.

Konkursa mērķis ir atrast, popularizēt un atbalstīt tās izglītības iestādes, kuras skolo bērnus ar autiskā spektra traucējumiem, palīdz viņiem augt un attīstīties, un iekļauties vienaudžu sabiedrībā. Skaidrs, ka tas nav viegli, un šo skolu pedagogi ir pelnījuši atzinību par uzdrīkstēšanos un labo gribu strādāt ārpus savas komforta zonas.
Kas jādara, lai piedalītos konkursā? Izglītības iestādei, pedagogu kolektīvam vai skolotājam individuāli jāaizpilda pašnovērtējuma anketa. (Tā atrodama Latvijas Autisma apvienības mājaslapā: šeit) Konkursa rīkotāji aicina nenobīties no anketas vērienīguma – tik detalizēta aptauja ir ieguvums arī pašiem konkursa dalībniekiem, jo dod jaunas idejas, ko un kā iespējams uzlabot darbā ar bērniem. Līdz iesniegšanai gan vēl daudz laika – termiņš ir 13. oktobris.

Kas ir autisms
  • Pēc vecāku lūguma Latvijas Autisma apvienība atkārtos semināru “Bērnu ar autiskā spektra traucējumiem skolas gaitu uzsākšana”.

Seminārs norisināsies 10. jūlijā no plkst. 17:00 līdz 19:00, un tajā piedalīties aicināti vecāki, kuru bērni drīz uzsāks skolas gaitas, kā arī pedagogi, asistenti un pārējie, kuriem šis jautājums ir aktuāls. Lai seminārs būtu pēc iespējas noderīgāks, apvienība lūdz pieteikties iepriekš, kā arī nosūtīt jautājumus un ieteikumus.

  • 2017. gada augustā izcilas treneru komandas vadībā sāksies starptautiska izglītības programma “Lietišķā uzvedības analīze” (Applied Behavior Analysis – ABA).

Mācības notiks angļu valodā ar tulkojumu latviešu valodā. Minētā metode, kas balstīta uz zinātniskajiem pierādījumiem, citviet pasaulē tiek plaši izmantota darbā ar bērniem, pieaugušajiem ar uzvedības problēmām un attīstības traucējumiem, kā arī brīžos, kad radušās grūtības un to novēršanai nepieciešams izprast savu uzvedību un apgūt jaunas prasmes.

Mācības domātas visiem speciālistiem, kuru darbs saistīts ar palīdzību cilvēkiem. Pieteikšanās līdz  15. jūlijam, rakstot uz e-pastu info@atbalsts.lv.

  • Lieliska iespēja uzsākt neatkarīgu dzīvi! Jaunieši ar autiskā spektra traucējumiem vecumā no 18 līdz 27 gadiem var piedalīties starptautiskā projektā, kas atbalsta cilvēkus ar īpašām vajadzībām viņu pirmajos darba gados.

Pašlaik ir pieejamas vairākas valsts subsidētas darbavietas biedrībās un labdarības organizācijās. Darba līgums tiks slēgts uz diviem gadiem, darbinieki atalgojumā saņem 555 eiro (bruto alga), kā arī visas sociālās garantijas. Jauniešiem tiek piedāvāts elastīgs darba režīms un individuāli uzdevumi.
Par šo iespēju interesēties, zvanot Līgai Barkānei pa tālruņiem 29839254, 29590257, vai rakstot uz e-pastu: liigabalvi@gmail.com.

  • Visi, kuri to vēlas – vecāki, pedagogi, paši jaunieši vai pieaugušie – sociālajā vietnē Facebook var pievienoties domubiedru grupai: pievienoties.

Tajā iespējams ātri saņemt atbildes uz jautājumiem, dalīties ar kontaktiem, resursiem, savu pieredzi un idejām, kā arī uzzināt visu aktuālāko, kas norisinās šajā jomā.
Savukārt grupa “Vizuālais atbalsts” ir kā bibliotēka, kurā var atrast materiālus izdrukām, sociālos stāstus, kā arī uzdot jautājumus un saņemt atbalstu jaunu materiālu izstrādē. Pievienoties šeit Noderīgs kopums visiem, kuri strādā ar autisma skartajiem!

autisma skartie

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: