Par Sarunu vakariem potenciālajām audžuģimenēm, adoptētājiem, aizbildņiem

Lai sniegtu iespēju uzdot jautājumus – Kas? Kur? Kad? Ko? – tiem, kas vēlētos palīdzēt un uzņemties rūpes par bērniem, kas palikuši bez vecāku gādības, Zemgales plānošanas reģions ESF projekta “Atver sirdi Zemgalē” ietvaros uzsāk pasākuma “Individuālās konsultēšanas un motivēšanas pasākumu organizēšana potenciālajiem aizbildņiem, adoptētājiem un audžuģimenēm” īstenošanu.
Aktivitātes ietvaros iecerēti pirmie trīs pasākumi – sarunu vakari, kas notiks trīs reģiona pilsētās Jelgavā Bauskā un Jēkabpilī. Pasākumos aicināti piedalīties pilsētu un apkārtējo novadu iedzīvotāji kuriem ir vēlme palīdzēt bērniem.

Latvijā joprojām bērnunamos mīt ap 1200 bērnu, no tiem ap 150 Zemgalē un ik gadu aizbildnības tiesības Latvijā kopumā tiek apturētas apmēram 1500 bērnu vecākiem. Pašlaik ap 600 esošās audžuģimenes nespēj pilnībā nodrošināt vajadzību pēc ģimeniskas vides nodrošināšanas bez vecāku aprūpes palikušiem bērniem.
Pēc mēdiju pievērstās uzmanības bērnunamu bērnu situācijai, rakstu sērijā “Sistēmas bērni” un akcijā “Dod pieci” – “Salabo bērnību”, pieaugusi sabiedrības interese par bērnunamu bērnu likteņiem. Ne viena vien ģimene, pēc dzirdētā, apsvērusi, vai varētu palīdzēt un paņemt audzināšanā kādu bērniņu no bērnunama, vai kādā citā veidā sniegt savu atbalstu bez vecāku gādības palikušiem bērniem.

Ļoti priecē, ka ap Ziemassvētkiem notikušajā akcijā “Dod pieci” saziedoti līdzekļi audžuģimeņu atbalsta programmai “Plecs” 370 tūkstošu eiro apmērā. Arī Labklājības ministrija paziņojusi, ka no 2018. gada, turpmākos trīs gadus ik gadu piešķirs šai programmai 250 tūkstošus eiro. No 2018. gada ir būtiski palielināta valsts atlīdzība par audžuģimenes un aizbildņa pienākumu pildīšanu, kā arī uzturnauda bērniem. 2018.gadā plānots uzsākt arī specializēto audžuģimeņu kustības veidošanu. Tās būtu ģimenes, kas var uzņemt bērniņu jebkurā diennakts laikā, vai uzņemt zīdaini vai vardarbībā cietušu bērnu.

Gan speciālistiem, gan sabiedrībai viennozīmīgi skaidrs, ka ilgstošās bērnu aprūpes iestādes ir morāli novecojušas un nespēj nodrošināt bērniem praktiskajai dzīvei nepieciešamo iemaņu apguvi. Bet pats būtiskākais, tajās, arī neskatoties uz darbinieku ieinteresētību, nav iespējams sniegt bērna attīstībai tik ārkārtīgi nepieciešamo vienas, divu primārās aprūpes personu piesaisti, kas bērnam sniegtu iespēju izveidot drošāku piesaisti (diez vai par šiem bērniem varēsim runāt par iespēju izveidot drošu piesaisti) un līdz ar to arī līdzsvarotu personības attīstību visa mūža garumā, spējas pašam nākotnē veidot noturīgas attiecības, izveidot savu ģimeni un kļūt par laimīgu cilvēku un pilnvērtīgu sabiedrības locekli.

Ņemot vērā, ka izplatītākie iemesli bērnu nonākšanai bērnu sociālās aprūpes institūcijās ir vardarbība pret bērnu vai bērna pamešana novārtā, kā arī pārmērīga alkohola lietošana bērna ģimenē, narkotisko vielu lietošana ģimenē, šie bērni ir jau ar traumatisku pieredzi, bērna izņemšana no ģimenes un ievietošana institūcijā šo traumu visbiežāk vēl padziļina. Cilvēkiem, kas uzņemsies audzināt bez vecāku aprūpes palikušus bērnus, būs nepieciešamas gan padziļinātas zināšanas, gan pacietība un sirdsgudrība.

Ikvienu, kas apsver iespēju uzņemt savā ģimenē bērnu no bērnu nama vai kā citādi palīdzēt aicinām apmeklēt sarunu vakaru un neformālā gaisotnē noskaidrot neskaidros jautājumus. Pašvaldības un bāriņtiesas aicinām informēt visus interesentus par gaidāmajiem pasākumiem. 

Pasākums Jelgavā notiks, 20. februārī, kafejnīcā “Silva”, Driksas ielā 7/9, 2. stāva zālē, laikā no 17.00-20.00. Dalība pasākumā ieriekš reģistrējoties http://ejuz.lv/vakarsjelgava

Pasākums Bauskā, 9. martā laikā no 17.00-20.00, restorānā “Mūza”, Slimnīcas iela 7, (atrodas viesnīcā Rixwell Bauska Hotel), saite reģistrācijai http://ejuz.lv/vakarsbauska

Pasākums Jēkabpilī, 20. martā laikā no 17.00-20.00, restorānā “Oāze”, Mežrūpnieku ielā 2, saite reģistrācijai http://ejuz.lv/vakarsjekabpils

Detalizēta informācija par pasākumiem pieejama projekta interneta vietnē atversirdi.lv

Ilva Kalnāja,
projekta “Atver sirdi Zemgalē” komunikāciju speciāliste
tālrunis, 28814226, e-pasts: ilva.kalnaja@zpr.gov.lv

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: