Zemgales politiķi smeļas pieredzi sociālo pakalpojumu veidošanā III

Lielu pieredzi sociālo pakalpojumu sniegšanā, ko vērts pārņemt, veidojot pakalpojumus, guvusi Siguldas biedrība “Cerību spārni” un tās vadītāja Eva Viļķina.  Biedrības “Cerību spārni” klienti ir cilvēki ar vieglāku invaliditāti, bērni ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenes. Biedrības darbība vērsta uz visu vecumu cilvēku ar invaliditāti un viņu ģimenes locekļu integrāciju sabiedrībā un nodarbinātības nodrošināšanu. Siguldas pašvaldība pērk no biedrības pakalpojumus, novada iedzīvotājiem pakalpojumi ir bez maksas. “Cerību spārnos” mūs sagaida biedrības vadītāja Eva Viļķina un pastāsta par piedāvātajiem pakalpojumiem.

Biedrība izveidojusi un reģistrējusi dienas aprūpes centra un specializēto darbnīcu pakalpojumus. Taču biedrība atsakās no parastā dienas centra pakalpojuma ar brīvā laika pavadīšanu un pārgājusi tikai uz nodarbinātības iespēju piedāvāšanu cilvēkiem ar invaliditāti. Biedrības vadītāja Eva Viļķina stāsta, ka katrs, atbilstoši savām spējām un interesēm var atrast nodarbošanos. Aušana, šūšana, dažādu rokdarbu materiālu sagatavošana, ādas apstrāde. Katram no darbības veidiem ir meistars, kurš parāda un pamāca darba prasmes. Centrā izveidota arī mācību virtuve, kurā dalībnieki gan apgūst gatavošanas prasmes, gan arī sagatavo pusdienas centra apmeklētājiem. Attiecīgi visi tiek arī pabaroti ar siltām pusdienām.

Centru apmeklē visu vecumu klienti. Šeit tiek piedāvāti arī sociālie pakalpojumi bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm. Deju terapija, Kanis terapija, mūzikas terapija, fizioterapeita un ergoterapeita pakalpojumi bērnu funkcionālā stāvokļa uzlabošanai.  Speciālisti tiek piesaistīti kā ārpakalpojums. Centrā notiek dažādi nelieli pasākumi un tiek nodrošināts arī īslaicīgās pieskatīšanas pakalpojums. 

Pateicoties biedrības “Cerību spārni” aktivitātēm 97 % vecāku, kuru bērni ar funkcionāliem traucējumiem apmeklē centru, strādā algotu darbu darba tirgū. 

Klientu apgūtās prasmes dažādās specializētās darbnīcās, kā arī centra darbinieku un Evas Viļķinas uzņēmība radījušas augsni sociālās uzņēmējdarbības uzsākšanai Siguldā, izveidojot sociālo uzņēmumu “Visi var”.

Labdarības veikalā “Visi var” iespējams iegādāties cilvēku ar invaliditāti darinātos rokdarbus. Gatavus šūtus, austus, adītus un tamborētus rokdarbus, ar rokām gatavotas ziepes un sveces, ādas izstrādājumus un pēc individuāla pasūtījuma darinātus darbus.

Ārpus pilsētas, dārza ieskauta, atrodas “Cerību māja”, kurā izvietots atelpas brīža pakalpojums bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Tā ir vieta, kur droši uz pāris dienām var atstāt savu mīluli. Svaigs gaiss, sirsnīgas audzinātājas, ogas jāņogkrūma un zaļumi no siltumnīcas, zirdziņi aplokā un rotaļu laukums, uzturēšanos mājā vērš piedzīvojumā.

“Cerību mājā” šobrīd uzsākts veidot arī grupu dzīvokļus cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, bet augstu vērtētais krīzes centrs jaunajām māmiņām, finansiālu apsvērumu dēļ, pārtrauc pakalpojumu sniegšanu.

Teksts un foto: Ilva Kalnāja, projekta “Atver sirdi Zemgalē” komunikāciju speciāliste

Vēl par Zemgales politiķu pieredzes apmaiņas vizīti lasi:

Zemgales politiķi smeļas pieredzi sociālo pakalpojumu veidošanā II

Zemgales politiķi smeļas pieredzi sociālo pakalpojumu veidošanā 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: