Ceļojošās izstādes “Neērtie bērni” pirmā pietura Jelgavā, Sv.Trīsvienības baznīcas tornī

Piektdien, 1.martā, plkst.18 Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornī tiks atvērta fotogrāfes Aritas Strodes-Kļaviņas otrā personālizstāde – ceļojoša foto izstāde “Neērtie bērni”, kas veltīta ģimenēm, kurās aug bērni ar invaliditāti, aicinot sabiedrību būt vairāk iecietīgai un tolerantai.

Jelgavniece, ģimenes un svētku fotogrāfe Arita Strode-Kļaviņa realizējusi sociāli atbildīgu fotoprojektu,  kura laikā septiņu mēnešu garumā fotografēja 15 ģimenes, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām. Viņu diagnozes ir visdažādākās: bērnu cerebrālā trieka, Dauna sindroms, autisms, epilepsija, Spina bifida, garīga rakstura traucējumi, kā arī ļoti retas ģenētiskas saslimšanas.  

Ideja veidot fotogrāfiju ciklu “Neērtie bērni” radusies, iedvesmojoties no līdzīga projekta ārzemēs – tur smagi slimi bērni tika fotografēti kā tēli no animācijas filmām, ar pēcapstrādes palīdzību pārvēršot viņus supervaroņos. Fotogrāfes Aritas Strodes-Kļaviņas mērķis bija parādīt, ka bērni ar īpašām vajadzībām ir tikpat brīnišķīgi kā visi pārējie, tāpēc fotogrāfijās nav uzsvērta invaliditāte, bet izcelta individualitāte.

Izstādes fotogrāfijās vecāki fotogrāfijās tur savus bērnus uz rokām un klēpī, nes uz pleciem, lidina gaisā, apskauj, samīļo un dod bučas – gluži tāpat kā klasiskās ģimenes fotosesijās. Arī vecāku siltuma pilnie skatieni un bērnu smaidi ir patiesi – vienīgi to izvilināšanai bija nepieciešams mazliet vairāk laika un pacietības. Fotoprojektā piedalījušās ģimenes no Rīgas apkārtnes, Jelgavas, Tukuma un Gulbenes.

Nosaukums “Neērtie bērni” apzināti ticis izvēlēts mazliet provokatīvs, jo tādi šie bērni diemžēl ir – neērti sabiedrībai, medicīnas nozarei un citur. Taču precīzs, jo, meklējot ģimenes, kas ļautu sevi fotografēt un bildes publicēt, fotogrāfe saņēma vēstules ar apliecinājumu: “Jā, tieši tā mēs arī jūtamies”.

Fotoprojektam bija plaša rezonanse virtuālajā vidē un medijos, bet tagad fotogrāfijas apskatāmas arī drukātā veidā izstādē, kas apceļos Latvijas novadus. Izstāde tuvāko divu gadu laikā apceļos vairākas Latvijas pilsētas. Atklāšanas izstādei Jelgavā sekos Talsi, Gulbene, Preiļi, Vilce, Tukums, Liepāja, Daugavpils un Salaspils, cerībā, ka šīs fotogrāfijas darīs sabiedrību mazliet atvērtāku, saprotošāku un cilvēcīgāku.

Izstāde “Neērtie bērni” tapusi ar ziedotāju atbalstu, Jelgavā tā izstādīta ar projekta “Atver sirdi Zemgalē” atbalstu. Izstāde būs apskatāma no 1.marta līdz 28.martam Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē, Akadēmijas ielā 1, Jelgavā. Kontakti saziņai ar torni 63005445 vai e-pastu tic@tornis.jelgava.lv.

 Visu 15 ģimeņu fotogrāfijas un stāsti ir pieejami arī interneta vidē. 

Neērtie bērni. 1. stāsts. Roberts. 

Neērtie bērni. 2. stāsts. Aleksandrs.

Neērtie bērni. 3. stāsts. Madars.

Neērtie bērni. 4. stāsts. Jēkabs.

Neērtie bērni. 5. stāsts. Roberts.

Neērtie bērni. 6. stāsts. Elīza. 

Neērtie bērni. 7. stāsts. Annija. 

Neērtie bērni. 8. stāsts. Kate un Ragnars.

Neērtie bērni. 9. stāsts. Marta. 

Neērtie bērni. 10. stāsts. Dominiks. 

Neērtie bērni. 11. stāsts. Miķelis.

Neērtie bērni. 12. stāsts. Anete. 

Neērtie bērni. 13. stāsts. Rūta.

Neērtie bērni. 14. stāsts. Pēteris. 

Neērtie bērni. 15. stāsts. Līga Pārsla.

 Labdarības fonds “BeOpen” ir sagatavojis informatīvo bukletu par ģimenēm un piedāvā savu atbalstu mērķziedojumu vākšanai. Buklets ir pieejams izstādes vietā. To varēs paņemt līdzi, mājās izpētīt un, ja būs vēlēšanās, veikt ziedojumu kādai no ģimenēm. Apvienojot spēkus, kopā var paveikt daudz un palīdzēt vairāk! Arī mēs publicējam fonda rekvizītus ziedojumu veikšanai.

Labdarības fonds BeOpen
Reģ.Nr. 50008218201,
Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10
Mērķis – projekts Neērtie bērni – KAM
Lai atbalstītu kādu no ģimenēm, lūgums kā mērķi norādīt projektu Neērtie bērni un minēt bērniņa, kuru vēlaties atbalstīt, vārdu.

 Informāciju sagatavoja Ilva Kalnāja, projekta “Atver sirdi Zemgalē” komunikāciju speciāliste

  Foto: Arita Strode- Kļaviņa

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: