Zemgalē pirmie cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem gatavosies atstāt institūciju

Drīzumā pirmie projektā “Atver sirdi Zemgalē” izvērtētie cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem pārcelsies uz patstāvīgu dzīvi sabiedrībā. Būvdarbus, ēkā Draudzības ielā 3, Kalnciemā, sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveidei cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem – grupu dzīvokļi 16 vietām, dienas aprūpes centrs 12 vietām un specializētās darbnīcas, gadu mijā plāno pabeigt Jelgavas novada pašvaldība.

No septiņiem Valsts sociālās aprūpes centra (VSAC) “Zemgale”, filiālē “Ziedkalne” dzīvojošiem klientiem, kuru atbalsta plānos iekļauta nepieciešamība pēc grupu dzīvokļa pakalpojuma, un kuri, kā savu dzīvesvietu izvēlējušies Jelgavas novadu, četri klienti ir gatavi drīzumā uzsākt patstāvīgu dzīvi, pārceļoties uz jaunizveidotajiem grupu dzīvokļiem Kalnciemā.

Tā kā šo klientu sagatavošanā, pārejai uz patstāvīgu dzīvi, iekļautas vairākas institūcijas, uz tikšanos aicinājām Jelgavas novada pašvaldības un Labklājības pārvaldes pārstāvjus, kā arī VSAC “Zemgale” un tās filiāles “Ziedkalne” pārstāvjus. Tikšanās reizē piedalījās arī pārstāvji no Dobeles novada grupu dzīvokļa pakalpojuma un VSAC “Zemgale” filiāles “Iecava”.

Projekta “Atver sirdi Zemgalē” vadītāja Dace Strautkalne pastāstīja, ka projektā paredzēts, ka pašvaldība var piesaistīt sociālo mentoru, kas palīdz cilvēkam ar garīga rakstura traucējumiem sagatavošanas procesā pārejot uz patstāvīgu dzīvi. Nosacījums, saskaņā ar normatīvajiem aktiem, ka šim cilvēkam jābūt apmācītam darbam ar cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Ja pašvaldības redzes lokā ir speciālists, sociālais darbinieks vai sociālais aprūpētājs, kam ir šāda veida zināšanas, vai cilvēks kurš ir apmeklējis šāda veida profesionālās pilnveides kursus, tad tas potenciāli varētu būt piesaistāmais sociālais mentors, kuru no projekta līdzekļiem var finansēt. Ja cilvēks nav apmācīts, tad projekta ietvaros ir paredzēts finansējums, lai šo cilvēku apmācītu.

Arī valsts sociālās aprūpes centru darbiniekiem paredzēts finansējums par papildus pienākumu veikšanu klientu sagatavošanā patstāvīgai dzīvei, tomēr no projekta līdzekļiem tās varēs finansēt vien tad, kad darbinieki būs izgājuši papildus apmācības.

Kā tas varētu praktiski izskatīties?

Speciālistiem, kas piedalīsies sagatavošanas procesā, projekta ietvaros, piedāvāsim iespēju piedalīties pieredzes apmaiņā – apmācībās, kurās būs iekļauts Labklājības ministrijas speciālistu prezentācija par sociālo pakalpojumu sniegšanas pamatprincipiem un tiesisko regulējumu un darbojošos grupu dzīvokļu, dienas centru, specializēto darbnīcu pakalpojumu apmeklējums, lai cilvēkiem, kas šobrīd mīt aprūpes centrā, būtu vieglāk skaidrot, kas ir šie pakalpojumi, kā tie darbojas un, ko dos cilvēkam. Otra aktivitāte būs vērsta uz sadarbības prasmju apguvi tiem speciālistiem, kas kopā strādās pie klientu sagatavošanas.

Pēc nepieciešamības gan sociālajiem mentoriem, gan sociālās aprūpes iestāžu darbiniekiem plānots organizēt projekta finansētas apmācības par seksualitātes jautājumiem un uz personu centrētu pieeju darbā ar cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem.

Sarunā ar Jelgavas novada pašvaldību noskaidrojās, ka piesaistīt sociālo mentoru, ieplānojot tam budžetā atalgojumu, pašvaldība varētu ātrākais no jaunā gada. Taču tas nekādi nekavēs klientu sagatavošanu patstāvīgai dzīvei. Pašvaldības sociālie darbinieki iepazīsies un, saskaņā ar klientu individuālajām vajadzībām, sagatavos nepieciešamo atbalstu grupu dzīvokļa pakalpojumā. Tiklīdz būvdarbi būs pabeigti, ar pašvaldības transportu klientus aizvedīs uz viņu jauno dzīves vietu. Visu izrādīs un izstāstīs. Savukārt aprūpes centrā šobrīd klienti jau apgūst prasmes patstāvīgai dzīvei – ēst gatavošanu, budžeta plānošanu, dažādas pašaprūpes prasmes, daļa arī strādā nelielus darbiņus aprūpes centrā un pie vietējiem zemniekiem. Jelgavas novada pašvaldība ir ieinteresēta, lai līdz nākamā gada pavasarim – vasarai grupu dzīvokļi būtu iekārtoti, visi nepieciešamie speciālisti apmācīti un klienti varētu sākt saņemt jauno grupu dzīvokļa pakalpojumu.

Projekta ietvaros visām iesaistītajām pusēm šis būs pilotpasākums, lai saprastu, kas tieši ir nepieciešams un, kā labāk realizēt cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem sagatavošanu un pāreju no institūcijas uz patstāvīgu dzīvi, nodrošinot nepieciešamo atbalstu dzīvesvietā.

Ilva Kalnāja, projekta “Atver sirdi Zemgalē” komunikāciju speciāliste

Foto I.Kalnāja

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: