Drīzumā durvis vērs inovatīvs pakalpojums cilvēkiem ar invaliditāti

Ar prieku paziņojam, ka esam saņēmušas uzaicinājumu, apmeklēt pirmos deinstitucionalizācijas (DI) procesa ietvaros izveidotos, sabiedrībā balstītos sociālos pakalpojumus (SBSP). Šis nedēļas sākumā ar ESF projekta “Atver sirdi Zemgalē” vadītāju Daci Strautkalni apmeklējām Ozolnieku novadā jaunizveidoto Daudzfunkcionālo sociālo pakalpojumu centru “Zīle” (centrs “Zīle”). Jautāju Dacei Strautkalnei, ko DI projekta un plāna kontekstā nozīmē Ozolnieku novadā izveidotais centrs “Zīle”?
Dace Strautkalne: “Patiesi priecē, ka pirmie, DI procesa ietvaros izveidotie SBSP pavisam drīzā laikā uzsāks savu darbību. Ozolnieku novadā šobrīd ir izveidota infrastruktūra daudzfunkcionālajam sociālo pakalpojumu centram, kurā būs izvietots dienas aprūpes centrs pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem (GRT) un ir aprīkots silto smilšu nodarbību kabinets.
Tas nozīmē, ka novadā dzīvojošie pieaugušie ar GRT, ko ikdienā aprūpējuši vecāki, iegūs iespēju doties uz dienas aprūpes centru un apgūt dažādas prasmes. Savukārt vecāki varēs domāt par atgriešanos darba tirgū. Bērni ar invaliditāti iegūs iespēju saņemt rehabilitāciju, apmeklējot silto smilšu nodarbības.
Projekta ietvaros 9 Ozolnieku novadā dzīvojošiem pieaugušajiem ar GRT ir izstrādāts izvērtējums un individuālais atbalsta plāns. Šiem cilvēkiem pakalpojums būs pieejams ar projekta “Atver sirdi Zemgalē” finansējumu. Projektā iesaistīti arī 19 Ozolnieku novadā dzīvojoši bērni ar funkcionāliem traucējumiem un noteiktu invaliditāti, kas varēs saņemt projekta apmaksātu rehabilitācijas pakalpojumu – silto smilšu nodarbības – savā pašvaldībā. Pārējiem iedzīvotājiem šos pakalpojumus būs iespējams saņemt, vēršoties sociālajā dienestā un vienojoties par līdzmaksājumu vai pašiem nopērkot un apmaksājot.”

undefined

Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “Zīle” izveidots ēkā, kas atrodas Ozolnieku novada Ānē. Vēl šajā ēkā izvietots Sociālais dienests un Jauniešu iniciatīvu centrs, blakus ēkā atrodas Ānes kultūras nams. Ir sajūta, ka tas atrodas patālu, tomēr izpētām, ka uz centru “Zīle” iespējams nokļūt ar Jelgavas pilsētas sabiedrisko transportu, braucot ar 9 autobusu līdz galapunktam, kas atrodas tieši pie paša centra. Braucot ar 2 un 16 autobusu līdz pieturai “Ānes pagrieziens”, līdz centram jāpaiet pārsimtu metru pa asfaltētu gājēju celiņu.

undefined

Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra Zīle” vadītāja Ieva Briģe stāsta, ka kopumā centrā strādās 4 speciālisti un augustā dienas aprūpes centrā iecerēts pakāpeniski sākt uzņemt pirmos klientus ar GTR, kas sāks pamazām iepazīties ar centru. Uzsākot darbību, centrs trīs mēnešu laikā ir jāreģistrē sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā.
Ieva Briģe stāsta, ka daudzfunkcionālais centrs “Zīle” piedāvās sekojošus pakalpojumus:
1) Dienas aprūpes centra pakalpojumu pilngadīgām personām ar GRT divas dienas nedēļā otrdienās un ceturtdienās;
2) Silto smilšu nodarbību pakalpojumu;
3) Marte Meo metodes pakalpojumu;
4) Atbalsta un izglītojošo grupu pakalpojumus;
5) Speciālistu konsultācijas.

Centru atklāt plašākai sabiedrībai iecerēts 2020. gada 20. augustā ar atvērto durvju dienu. “Ikviens interesents laipni tiek aicināts apmeklēt centru un iepazīties plašāk ar centra piedāvātajiem pakalpojumiem. Visu dienu centrs būs atvērts un būs sadalīti konkrēti laiki katra pakalpojuma prezentācijai,” stāsta Ieva Briģe. Arī mēs centra vadītāju lūdzam sīkāk pastāstīt par iecerētajiem centra pakalpojumiem.

undefined

Konsultāciju kabinets iekārtots, lai tajā varētu notikt gan individuālās konsultācijas, gan grupu nodarbības. Arī projekta ietvaros mērķgrupas klientiem ir paredzēta dažādu speciālistu konsultāciju un grupu nodarbību apmaksa. Konsultāciju sniedzējus centrā paredzēts gan piesaistīt kā ārpakalpojumu, gan izmantot Sociālā dienesta un centra speciālistu resursus.
Marte Meo metode ietver video analizēšanu, kā praktisku palīglīdzekli vecāku un citu bērnu ar īpašām vajadzībām aprūpējošo personu konsultēšanā, ar mērķi palīdzēt pieaugušajiem ar bērnu veidot atbalstošu komunikāciju. To var izmantot gan attiecībā uz bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, gan pieaugušajiem ar GRT. Ieva Briģe, kas arī pati apguvusi darbu ar šo metodi, stāsta: “Marte Meo terapijā uzņem mazas filmiņas, vecākam rāda un skaidro. Dzīvē viss notiek ļoti ātri, bet šeit var uzlikt “stop” un skaidrot, kas notiek. Filmē konkrētas lietas, ko mamma vai aprūpētājs ar bērnu dara, maksimums līdz 10 minūtēm. Tad es filmu izanalizēju un nākamajā reizē, kad mamma bez bērna nāk uz konsultāciju, viņai rādu. Tad tiek dots jauns darba uzdevums, un pēc laika atkal filmējam, skatāmies, kas izdodas un atkal analizējam. Metode strādā, lai apgūtu reālās ikdienas komunikāciju prasmes.”

undefined

Dienas aprūpes centrs paredzēts, lai pieauguši cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem varētu socializēties, apgūt pašaprūpes un patstāvības prasmes, iemācītos veikt kādus darbus, tai skaitā ar mērķi iesaistīties nodarbinātībā. Dienas aprūpes centram ir iegādātas stelles, adāmmašīna, specializētās šujmašīnas, galda spēles. Centra vadītāja teic: “Esam apdomājuši arī, kas varētu būt puišu lieta, jo rokdarbi varētu nebūt īpaši motivējoši. Doma ir par kokamatnieka piesaisti.”

undefined

Labās prakses piemēri dienas aprūpes centros un specializētajās darbnīcās iesaka gatavot tādus izstrādājumus, kas ir noderīgi un, kas tiek regulāri izlietoti. Centra vadītāja stāsta, ka pirmajā laikā varētu tikt izgatavotas lietas, kas reāli nepieciešamas centrā – paliktnīši, dažāda auduma zīles reprezentācijai vai klientu pašu izveidotas Ziemassvētku dāvanas. Ideja ir tāda, lai klienti redz jēgu, kāpēc kaut ko darina; lai izstrādājums ir kvalitatīvs un noderīgs. Apbraukājot sociālās aprūpes centrus, esam novērojušas, ka centra klienti darina brīnišķīgus, skaistus rokdarbus, kas vienkārši ir salikti vienā telpā un tiem nav atrasts nekāds pielietojums.

undefined

Silto smilšu nodarbības būs viens no nedaudzajiem šādiem arī publiski pieejamajiem pakalpojumiem. Pašvaldības saistošajos noteikumos jau ir iekļauts, ka pašvaldībā deklarētajiem bērniem šis būs pašvaldības apmaksāts pakalpojums, pārējiem ir noteikta pakalpojuma cena.
Ķermenim procedūras laikā saskaroties ar siltajām smiltīm, dabas materiāliem un metāla sfērām, notiek iedarbība uz nervu sistēmu, kas dod nomierinošu efektu un stimulē plašu sajūtu receptoru loku. Centrā “Zīle” pakalpojums būs pieejams ar ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu. Jebkuram bērnam tiek ieteikts pamata 4 nodarbību cikls. Nodarbības labi palīdz, piemēram, pie nakts enurēzes. Atkarībā no risināmās problēmas un tās smaguma, vispār tiek rekomendēts 4, 7 un 12 silto smilšu nodarbību kurss ar biežumu reizi nedēļā.

undefined

Projekta “Atver sirdi Zemgalē” komunikāciju speciāliste Ilva Kalnāja

Foto: I. Kalnāja

Publicējis Ilva Kalnāja

Visiem ir vajadzīgas mājas. Vieta, kur apņem rūpes, siltums un uzmanība. Mēs vēlamies palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību dzīves vietā: bērniem, kas patreiz aug aprūpes iestādēs, bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un to ģimenēm, pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem patstāvīgas dzīves iespēju nodrošināšanai. Lūk jautājumi, par kuriem iestājas Zemgales plānošanas reģiona projekta "Atver sirdi Zemgalē!" komanda.

One thought on “Drīzumā durvis vērs inovatīvs pakalpojums cilvēkiem ar invaliditāti

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: