Zemgalē uzsāktas speciālistu apmācības par personu ar garīga rakstura traucējumiem sagatavošanu pārejai uz dzīvi sabiedrībā

10. septembrī uzsākts apmācību cikls sociālās aprūpes centru darbiniekiem, kas sagatavo cilvēkus ar garīga rakstura traucējumiem pāriet no dzīves institūcijā uz dzīvi sabiedrībā. Četru dienu apmācību cikls paredzēts, lai speciālistiem dotu lielāku ieskatu par to, kas nepieciešams cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, lai uzsāktu patstāvīgu dzīvi ārpus institūcijas.

Apmācības nodrošina biedrības “Rīgas rūpju bērns” speciālisti, kam ir liela pieredze sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā cilvēkiem ar invaliditāti, tai skaitā ar garīga rakstura traucējumiem. Biedrības struktūrvienībās – grupu dzīvokļos, specializētajās darbnīcās, dienas atbalsta centros jau 20 gadu garumā cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem tiek sniegts nepieciešamais atbalsts patstāvīgai dzīvei. Dzīve ar atbalstu dzīvesvietā savā pašvaldībā ir arī to institūciju klientu nākotne, kuri drīzumā gatavojas uzsākt patstāvīgu dzīvi.

Pirmajā apmācību dienā nodarbības vadīja Māris Grāvis, biedrības “Rīgas rūpju bērns” valdes priekšsēdētājs. Māris dalījās savā sociālā mentora ikdienas darba pieredzē. Iekrita atmiņā, kāda neliela izmaiņa, kas mainījusi pakalpojuma sniegšanas filozofiju biedrības sniegtajos pakalpojumos – klienti tiek saukti par dalībniekiem. Šāda pieeja pakalpojumu sniegšanā pārņemta no Zviedrijas pieredzes. Klients ir tas, kuram vienmēr ir taisnība, kurš tiek aprūpēts, kurš var arī pasūdzēties. Savukārt dalībnieka pienākums ir iesaistīties, piedalīties, dot savu pienesumu kopīgai lietai. Šāda, it kā neliela, izmaiņa ienes būtiskas izmaiņas savstarpējās attiecībās.

10.09.2020. Jelgava

Apmācību kursa dalībniekiem radās bažas, ka Rīgā ir pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi, bet novados šādu pakalpojumu nav. Kā pastāstīja projekta “Atver sirdi Zemgalē” vadītāja Dace Strautkalne, deinstitucionalizācijas procesa ietvaros virkne pašvaldību šobrīd veido grupu dzīvokļus, dienas aprūpes centrus un citus sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus, kas drīzumā vērs savas durvis. Vasaras nogalē jau atvērušies pakalpojumi Jelgavas, Ozolnieku un Auces novados. Kā praktiski veidot atbalsta sistēmu cilvēkiem ar invaliditāti, tas katrā konkrētajā pašvaldībā ir izpratnes, praktiskās pieredzes un laika jautājums.

Nākamajās apmācību tikšanās reizēs, praktiskos sociālā darba aspektos dalīsies Ieva Paskare, ģimenes asistents un vecākā sociālā darbiniece dienas aprūpes centrā personām ar smagiem garīga rakstura traucējumiem. Praktiskus ieteikumus par vides un atbalsta specifiku sniegs ergoterapeits Lotārs Freivalds. Apmācību dalībnieki klātienē apmeklēs vairākus sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus – dienas aprūpes centrus, grupu dzīvokļus, kā arī sociālo uzņēmumu SIA RB Cafe, kas nodarbina cilvēkus ar invaliditāti, tai skaitā ar garīga rakstura traucējumiem. Pakalpojumu sniedzēju vietu apmeklējumus vadīs Ieva Krusta, kas ikdienā vada 11 sociālo pakalpojumu struktūrvienības. Par dažādiem veselības aprūpes aspektiem un ikdienas ritma nozīmi, saskarsmi ar cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kursa apmeklētāji dzirdēs no praktizējošas psihiatres Marinas Losevičas. Sīkāk par saskarsmi, īpaši par veidiem cilvēku vēlmju un vajadzību noskaidrošanā, arī par ar seksualitāti saistītiem jautājumiem apmācības vadīs klīniskā psiholoģe Līga Rēdliha. Apmācību ciklam septembra mēnesī pieteikušies 39 sociālās aprūpes centru speciālisti un sociālie mentori.

Ilva Kalnāja, projekta “Atver sirdi Zemgalē” komunikāciju speciāliste

Publicējis Ilva Kalnāja

Visiem ir vajadzīgas mājas. Vieta, kur apņem rūpes, siltums un uzmanība. Mēs vēlamies palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību dzīves vietā: bērniem, kas patreiz aug aprūpes iestādēs, bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un to ģimenēm, pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem patstāvīgas dzīves iespēju nodrošināšanai. Lūk jautājumi, par kuriem iestājas Zemgales plānošanas reģiona projekta "Atver sirdi Zemgalē!" komanda.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: