Rundāles novadā izveidots jauns sabiedrībā balstīts sociālais pakalpojums cilvēkiem ar invaliditāti

Rundāles novadā ir izveidots jauns sabiedrībā balstīts sociālais pakalpojums – dienas aprūpes centrs cilvēkiem ar invaliditāti. Par to, kā tika izveidots centrs un kā tiks uzsākta un nodrošināt tā darbība, jautāju Rundāles novada Sociālā dienesta vadītājai Kristīnei Brūvelei. Covid-19 pandēmijas ierobežojumu dēļ mūsu saruna nenotiek klātienē, bet ZOOM platformā. Kristīne stāsta, ka jaunizveidotais pakalpojums atrodas  Saulaines ielā 10, Saulainē, Rundāles pagastā, Rundāles novadā.  Šajā ēkā vēl atrodas Rundāles novada Sociālais dienests, trešajā stāvā ir izvietos Krīzes centrs, klientu vajadzībām ir aprīkota virtuve un higiēnas centrs. Pavisam netālu no centra atrodas Saulaines tehnikums (Kandavas lauksaimniecības tehnikuma Saulaines struktūrvienība).

Centra atrašanās izvēlēta stratēģiski izdevīgā vietā, stāsta Kristīne Brūvele, no visiem novadu pagastiem braucot, ēka atrodas tieši pa ceļam, braucienā uz Bausku. Pirms centra izveides, par atrašanās vietu notika diskusijas. No divām piedāvātajām atrašanās vietām, par piemērotāko šo atzina arī projekta “Atver sirdi Zemgalē” ietvaros izvērtētās personas ar invaliditāti un viņu ģimenes locekļi, kā arī citas personas ar invaliditāti novadā. Bērnu vecāki, piemēram, braucot uz Bausku darīšanās, ērti pa ceļam varēs atvest bērnu uz dienas centru. Sabiedriskā transporta pietura atrodas pie paša tehnikuma, vēl divas pieturas atrodas pārsimtu metru gājiena attālumā un autobuss kursē vairākas reizes dienā. 

Dienas aprūpes centra pakalpojumu sniegs Rundāles novada Sociālais dienests. 2020. gada 19. oktobrī pakalpojums 14 personām reģistrēts sociālo pakalpojumu reģistrā. Saskaņā ar deinstitucionalizācijas plānu pakalpojums izveidots ar 3 vietām cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem (GRT) un 11 vietām bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (FT). Pakalpojuma infrastruktūru izveidojusi Rundāles pašvaldība ERAF projekta  “Aprīkojuma iegāde dienas aprūpes centra izveidei Rundāles novadā” ietvaros ar kopējo finansējumu 59 808 EUR. Tā ietvaros iegādāts aprīkojums relaksācijas istabai, dažādas multisensorās iekārtas gan bērniem, gan pieaugušām personām ar invaliditāti. Papildus, pašvaldība par saviem līdzekļiem centram atvēlētajās telpās veikusi pavisam visam nelielu remontu – grīdas seguma nomaiņu.

Par to, kā plānots organizēt dienu aprūpes centrā, kādi pakalpojumi un nodarbības tiks piedāvātas centra klientiem, Kristīne pastāsta, ka klientiem tiek plānotas gan radošās, gan izglītojošās nodarbības. Bērniem būs iespēja izmantot gan relaksējošās, gan attīstošās sensorās iekārtas. Liels uzsvars centra aktivitātēs tiks likts uz praktisko iemaņu apguvi. Šim nolūkam arī tiks izmantota virtuve, kurā notiks ēdiena gatavošanas nodarbības. Pusdienas katrs centra apmeklētājs varēs paņemt līdzi,  virtuve ir piemērota vieta, kur līdzpaņemto ēdienu uzglabāt un, kur paēst. Centra darbību plānots organizēt izmantojot esošos sociālā dienesta darbiniekus, kā arī paredzēts pieņemt darbā vēl vienu sociālo darbinieku tieši centra darbības nodrošināšanai. 

Deinstitucionalizācijas projekta “Atver sirdi Zemgalē” ietvaros Rundāles novadā ir izvērtētas 4 personas ar GRT un 10 bērni ar FT, kas, tiklīdz centrs uzsāks darbību, varēs sākt saņemt projekta apmaksātu dienas aprūpes centra pakalpojumu. Uz izvērtēšanu, kas  projektā notiks tuvākajā laikā, aprīlī- maijā, vēl pieteikti 5 cilvēki ar GRT un 1 bērns ar FT no Rundāles novada. Dienas aprūpes centrs Rundālē plāno uzsākt savu darbību, tiklīdz mazināsies drošības ierobežojumi dēļ Covid-19 pandēmijas. 

Vēl Kristīne Brūvele pastāsta, ka laukā pie centra šovasar iecerēts izveidot relaksējošo sajūtu taku. Tā, ka jau pavisam drīz centra klienti varēs ne tikai izmantot parku pastaigām svaigā gaisā, bet arī pavadīt laiku nodarbībās sajūtu takā. Iecerei jau ir savākti dažādi dabas materiāli.

Ilva Kalnāja, projekta “Atver sirdi Zemgalē” komunikāciju speciāliste

Publicējis Ilva Kalnāja

Visiem ir vajadzīgas mājas. Vieta, kur apņem rūpes, siltums un uzmanība. Mēs vēlamies palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību dzīves vietā: bērniem, kas patreiz aug aprūpes iestādēs, bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un to ģimenēm, pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem patstāvīgas dzīves iespēju nodrošināšanai. Lūk jautājumi, par kuriem iestājas Zemgales plānošanas reģiona projekta "Atver sirdi Zemgalē!" komanda.

One thought on “Rundāles novadā izveidots jauns sabiedrībā balstīts sociālais pakalpojums cilvēkiem ar invaliditāti

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: