Projekta ietvaros izvērtētos dalībniekus, lai uzsāktu (vai turpinātu) saņemt projekta “Atver sirdi Zemgalē” apmaksātus Individuālajā atbalsta plānā iekļautos sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, aicinām vērsties deklarētās dzīvesvietas pašvaldības sociālajā dienestā ar atbilstošu iesniegumu.
Vēlamies arī informēt, ka projektā iesaistītajiem dalībniekiem ir mainīti vairāku pakalpojumu saņemšanas nosacījumi:
Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (FT) un noteiktu invaliditāti.
1. Sociālās aprūpes pakalpojuma apjoms bērniem ar FT, kam ir VDEĀVK atzinums par īpašu kopšanu:
līdz četru gadu vecumam (ieskaitot) – līdz 200 stundām kalendāra mēnesī, ja vecāks strādā, mācās, apmeklē dienas aprūpes centru; tai skaitā (kā arī gadījumos, kad vecāks nestrādā) – līdz 40 stundām kalendāra mēnesī – saturīgai brīvā laika pavadīšanai;
no 5 līdz 17 gadiem (ieskaitot) – līdz 80 stundām kalendāra mēnesī, ja vecāks strādā, mācās, apmeklē dienas aprūpes centru; tai skaitā (kā arī gadījumos, kad vecāks nestrādā) – līdz 40 stundām kalendāra mēnesī – saturīgai brīvā laika pavadīšanai.
2. Dienas aprūpes centra pakalpojuma segšanai bērniem ar FT ir atcelts izmaksu apjoma ierobežojums.
3. Sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem bērniem ar FT ir atcelts 100 reižu skaita ierobežojums un turpmāk ir iespēja saņemt pakalpojumus, kas nepieciešami bērna veselības un sociālā stāvokļa uzlabošanai un ir norādīti atbalsta plānā, neierobežotā daudzumā.
Bērnu ar funkcionāliem traucējumiem vecākiem/likumiskajiem pārstāvjiem.
4. Sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem bērnu ar funkcionāliem traucējumiem vecākiem/ likumiskajiem pārstāvjiem ir atcelts 40 reižu skaita ierobežojums un turpmāk ir iespēja saņemt pakalpojumus neierobežotā daudzumā. Turklāt vairs nav noteikta sociālās rehabilitācijas pakalpojuma specifika, kas nozīmē, ka var izvēlēties veselības stāvoklim nepieciešamos sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, piemēram, mākslas, mūzikas terapiju, psihologu, fizioterapiju u.c, kas noteikti atbalsta plānā.
Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem (GRT) un noteiktu invaliditāti.
5. Projektā iesaistītie cilvēki ar GRT var saņemt neierobežotu skaitu psihologa konsultācijas un citu speciālistu (fizioterapeita, ergoterapeita, mākslas terapeita, sociālā darbinieka u.c.) konsultācijas un individuālo atbalstu, kā arī atbalsta grupu un grupu nodarbības. Visi pakalpojumu skaita ierobežojumi ir atcelti un pakalpojumi pieejami neatkarīgi no iepriekš saņemtā atbalsta reižu skaita un specifikas.
Vēršam uzmanību, ka projekta apmaksātus pakalpojumus varēs saņemt līdz 31.08.2023., tāpēc lūgums neatlikt pakalpojumu saņemšanu uz vēlāku laiku. Lai pakalpojumu saņemtu, ir jāgriežas savas pašvaldības sociālajā dienestā.
Zemgales plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas plāna ietvaros ir izveidoti un darbību uzsākuši sekojoši sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi:
Aizkraukles novadā: dienas aprūpes centrs bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un dienas aprūpes centrs pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem (Lielā iela 37, Pļaviņas, Aizkraukles novads);
Dobeles novadā: dienas aprūpes centrs “Bēne” bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (Stacijas laukums 8, Bēne, Dobeles novads);
Jelgavas novadā: Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “Laipa” (Draudzības ielā 3, Kalnciemā, Jelgavas novadā) ar dienas aprūpes centru, specializētajām darbnīcām un grupu dzīvokļiem cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “Zīle” (Celtnieku ielā 12, Ānē, Cenu pagastā, Jelgavas novadā) ar dienas aprūpes centru pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem, Silto smilšu pakalpojumu un MARTEMEO pakalpojumu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem;
Jēkabpils novadā: Dienas aprūpes centrs “Rosme” pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem (Jaunā iela 39i, Jēkabpils) un grupu māja cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem “Saka” (Brīvības iela 286A, Jēkabpils).
Zemgales plānošanas reģiona 6 pašvaldībās kopumā:
dzīvo 1074 bērni ar invaliditāti dēļ funkcionāliem traucējumiem, projektā ir iesaistījušies un individuālo vajadzību izvērtējums veikts 550 bērniem, tikai 373 bērni uz šo brīdi saņem projekta apmaksātus pakalpojumus;
dzīvo 2913 cilvēki, kam dēļ garīga rakstura traucējumiem noteikta invaliditāte, projektā iesaistījušies un vajadzību izvērtējums veikts 503 cilvēkiem (tai skaitā 129, kas pašlaik dzīvo valsts ilgstošās aprūpes sociālo pakalpojumu centros), bet uz šo brīdi tikai 209 personas saņem projekta apmaksātus pakalpojumus.
Vairāk informācijas sazinoties ar Natāliju Gerasimovu, projekta “Atver sirdi Zemgalē” koordinatori, e-pasts: natalija.gerasimova@zpr.gov.lv ; tālr: 65207419 un projekta vietnē www.atversirdi.lv
ESF projektu “Atver sirdi Zemgalē” (projekta Nr. 9.2.2.1/15/I/001) īsteno Zemgales plānošanas reģions ar mērķi Zemgales reģionā palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību dzīvesvietā pieaugušajiem ar invaliditāti dēļ garīga rakstura traucējumiem, bērniem ar invaliditāti un viņu ģimenēm un bērniem ārpusģimenes aprūpē.
Materiālu sagatavoja: Ilva Kalnāja, projekta “Atver sirdi Zemgalē” komunikāciju speciāliste